News

Wódeczka na telefon

Hiszpańska firma Glovo, zajmująca się dostarczaniem jedzenia na zamówienie, już w dziesięciu miastach w Polsce dostarcza również alkohol. Wystarczy kliknąć na stronie z dostawą alkoholi, że ma się 28 lat i można zamawiać wódkę czystą, kolorową, wina, piwa, pełny asortyment.
W Polsce jest ponad 120 tysięcy punktów sprzedaży alkoholu, dochodzi teraz do tego kolejnych kilka tysięcy kurierów Glovo (w 2021 to było 5000 w 86 miastach), zapewne niedługo z podobną ofertą dołączą UberEats i Pyszne.pl.
Firmy delivery odnotowały ogromny wzrost obrotów w pandemii i teraz zapewne udziałowcy i zarządy zechcą utrzymać ten poziom sprzedaży i zysku, co nie jest łatwe gdy z jednej strony coraz więcej Polaków oszczędza i ogranicza “jedzenie na mieście” a z drugiej klienci wrócili do lokali. Sprzedaż alkoholu wydaje się tu całkiem rozsądnym i sensownym rozwiązaniem pokazującym nam też czym jest eksternalizacja kosztów.

Share

Pierwszy bezmięsny w Dreznie

W sobotę 7 stycznia w na Bischofsweg w drezdeńskiej dzielnicy Neustadt został otwarty pierwszy w Saksonii w południowo-wschodnich Niemczech,, sklep bez-mięsny “Die Vegane Fleischerei”, otwarty przez czterech wspólników.
„Die Vegane Fleischerei” podaje, że 70 procent sprzedawanych przez produktów produkuje samodzielnie, a pozostałe 30 procent kupuje na zewnątrz, głownie wegański ser.

Share

Plaga Nutrii w Hamburgu

Harburg Ratusz. Zamknięte stare wejście do metra

Nutria jest gatunkiem rodzimym dla Ameryki południowej. W Europie ich dzika populacja wywodzi się od zwierząt z hodowli futerkowych. Są gatunkiem inwazyjnym. Jeśli nie w całej Europie to na pewno w Hamburgu.
Mieszkańcy Hamburga skarzą się na plagę dzikich nutrii, szczególnie w południowej części miasta, dzielnicach Bergedorf i Harburg. Będę się uważniej rozglądał, podczas wycieczek do Hamburga, bo akurat w Harburgu się zazwyczaj przesiadam. Unikam wtedy zatłoczonego i strasznie meczącego dla mnie dworca głównego.

W Harburgu możecie się przesiąść w kolejkę miejską SBahn. I dojechać np. do Sternschanze, skąd macie w zasięgu 15 minut spaceru stadion St. Pauli na Millerntor i ogród Planten Und Blomem. A także zagłębie wegańskie na pograniczu Sternschanze i St. Pauli. Są to raczej biedne dzielnice, chociaż St. Pauli podlega obecnie, niestety, gentryfikacji. Trochę przypomina mi to proces jaki przechodziła warszawska Praga. Znamienne, że od jakiegoś czasu pojawiły się plakaty akcji przeciwko drożyźnie czynszowej. Plakaty są w kilku językach, w tym po polsku.

Share

Prysznicobus dla bezdomnych w Hamburgu

5 grudnia prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier odznaczył Orderem Zasługi Republiki Federalnej Niemiec piętnaście osób, za “tworzenie sposobów wyjścia z ubóstwa” w Niemczech i na świecie, przede wszystkim pomagającym na różne sposoby bezdomnym, poprzez opiekę medyczną, wsparcie edukacyjne, żywnościowe i finansowe.
Warto dodać, ze Order Zasługi jest jedynym odznaczeniem nadawanym przez niemieckie władze federalne a poszczególne landy mają swoje własne odznczenia, z wyjatkiem Bremy i Hamburga
Wśród odznaczonych jest twórca autobusu kąpielowego dla bezdomnych w Hamburgu Dominik Bloh.

Share

Wegańskie Weinachtsmarkt

Tradycyjne niemieckie Weinachtsmarkt, przynajmniej w moim rejonie Niemiec, to nie są imprezy dla wegan. Symbolem kuchni jaka tam jest oferowana, jest dla mnie wielki okrągły grill z Buchholtz, z dziesięcioma różnymi rodzajami wursztu. Ale z drugiej strony taki obraz niemieckich zwyczajów żywieniowych jest niepełny i stereotypowy. Blisko połowa Niemców ogranicza mięso w diecie, a w 2019 kiedy przyjechałem do Niemiec, byłem zszokowany dostępnością wegańskich produktów w małym miasteczku na zadupiu i wielkością oferty.
Więc i wegański Weinachtsmarkt był kolejnym krokiem w rozwoju rynku wegańskiego w Niemczech. Wegańskie Targi Bożonarodzeniowe odbędą się w tym roku w Niemczech co najmniej w ośmiu lokacjach, w Kolonii, Duisburgu, Heidelbergu, Berlinie, Osnabruck, Stuttgarcie. na St. Pauli w Hamburgu (tam się wybieram za tydzień, St. Pauli wiec może być ciekawie), Zamku Namyde w Argenach (w starym XIV wiecznym zamku!), targi trwają z reguły jeden-dwa dni.

Share

Wegańska Dominos Pizza

Domino’s Pizza wprowadzi z okazji Veganuary 2023 pierwszą w Niemczech fast foodową wegańską pizzę z jackfruitem. Będzie to kolejny po Hiszpanii, Australii i Wlk. Brytanii rynek na którym sieć, w krótkim czasie, wprowadza do swojej oferty wegańską pizzę.

Share

Przeciwko zielonemu ładowi za bezpieczeństwem żywnościowym

Holger Hennies, wiceprzewodniczący Niemieckiego Stowarzyszenia Rolników skrytykował podczas manifestacji 25 listopada w Dolnej Saksonii europejski Zielony Ład i zakaz stosowania pestycydów na obszarach chronionych, które jego zdaniem zagrażają bezpieczeństwu żywnościowemu Europy.
Stwierdził też, ze ograniczenia narzucane przez komisję Europejską doprowadzą do zlikwidowania rolnictwa w Niemczech i nazwał je neokolonializmem.

Share

Wegańskie Foie Gras!

Foie Gras, inaczej pasztet strasburski to jeden z najbardziej obrzydliwych i okrutnych produktów przemysłu spożywczego. Otrzymywany ze stłuszczonych patologicznie wątróbek kaczych i gęsich, zwierząt karmionych metodą brutalnego wtłaczania pokarmu za pomocą sondy. W efekcie uzyskuje się kilkakrotnie powięskszoną i stłuszczoną wątrobę. Przypomina to trochę efekt długotrwałego alkoholizmu. Metoda ta jest zakazana w wielu krajach w tym w Polsce. Jednak nadal pełno jest degeneratów którzy w tym cierpieniu znajdują przyjemność i zyski.

Share

Biedniejsze Święta

Związek Banków Polskich opublikował raport „Świąteczny Portfel Polaków 2022. Czy stać nas na Święta?”, oparty o wyniki badania opinii publicznej, przeprowadzonego przez agencję badawczą Minds&Roses, techniką wywiadów internetowych w dniach 4-9 listopada 2022 roku na reprezentatywnej ze względu na wiek, płeć, wykształcenie i miejsce zamieszkania próbie dorosłych (18+) Polaków liczącej 1000 osób. Najważniejsza i nieco zaskakująca informacja z raportu to, że Pomimo wzrostu cen Polacy planują wydać na Święta tylko o 1% więcej niż w ubiegłym roku, statystycznie to 1427 zł.

Share

Strony